Jazda pod wpływem alkoholu – kiedy możliwe jest warunkowe umorzenie?

jazda_pod_wplywem_a_umorzenie_kary

W artykule omówimy, czym jest warunkowe umorzenie postępowania, jakie przesłanki należy spełnić, aby z niego skorzystać, oraz jakie konsekwencje niesie za sobą dla osoby oskarżonej o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

Na czym polega warunkowe umorzenie postępowania?

Warunkowe umorzenie postępowania polega na tym, że sprawcy nie jest wymierzana kara – co jest samo w sobie benefitem, bowiem wzmianka o warunkowym umorzeniu nie jest odnotowywana w Krajowym Rejestrze Karnym. Aby jednak możliwym było zastosowanie dobrodziejstwa tego rozwiązania sprawca musi być uprzednio niekarany. Ponadto stopień winy i społecznej szkodliwości czynu nie mogą być znaczne, a sam sprawca musi swoją postawą dać sądowi przekonanie, że pomimo braku kary cel postępowania zostaje wobec niego osiągnięty.

Przesłanki do zastosowania warunkowego umorzenia

Aby możliwe było skorzystanie z tego rozwiązania, sprawca musi spełnić określone kryteria. Decyzja sądu opiera się na stopniu winy, społecznej szkodliwości czynu oraz postawie sprawcy.

Zgodnie z art. 178a § 1 k.k. kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Granicą oddzielającą próg przestępstwa i wykroczenia jest w tym wypadku sformułowanie „stan nietrzeźwości”, czyli stan w którym zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Warunkowe umorzenie postępowania – okres próby

Warunkowe umorzenie postępowania następuje na okres próby, który może wynosić od roku do 3 lat. Ponadto Sąd może oddać w tym czasie sprawcę pod dozór kuratora, a w przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości również orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, który przy warunkowym umorzeniu może być orzeczone do lat 2. Nadto obowiązkowym środkiem pozostaje świadczenie pieniężne na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

W obecnych realiach prawnych i ostatnich głośnych, szeroko omawianych w mediach wypadkach spowodowanych pod wpływem alkoholu, kwestia odpowiedzialności karnej za tego rodzaju przestępstwa jest przedmiotem debaty publicznej. Warto zatem zwrócić się o pomoc do doświadczonego karnisty, celem przeanalizowania możliwości najbardziej korzystnych w danej sytuacji.

Warunkowe umorzenie postępowania w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu

Warunkowe umorzenie postępowania w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu to rozwiązanie prawne, które może pozwolić na uniknięcie piętna wyroku skazującego, jednocześnie niosąc ze sobą istotne obowiązki dla sprawcy. Decyzja o jego zastosowaniu nie jest jednak łatwa ani automatyczna – wymaga wnikliwej oceny stopnia winy, postawy sprawcy oraz jego dotychczasowego zachowania. Z perspektywy społecznej i prewencyjnej, to narzędzie powinno być wykorzystywane z rozwagą, aby nie osłabiało sygnału, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest czynem skrajnie nieodpowiedzialnym. Warunkowe umorzenie to szansa na poprawę, ale przede wszystkim przestroga, która podkreśla, że odpowiedzialność za swoje czyny zawsze ponosi kierowca.

Szanowni Państwo, zespół Kancelarii zapewnia pomoc prawną klientom niezależnie od etapu postępowania oraz rodzaju orzeczonej kary – zapraszamy do Kontaktu.

Stan prawny: 24.11.2024 r.