Czasem się zdarzy, iż zmarły w spadku pozostawia po sobie nie tylko wartościowe części swojego majątku ale także liczne długi. Od 18 października 2015 r. jeżeli nie złożymy innego oświadczenia, to dziedziczymy z dobrodziejstwem inwentarza, tj. nasza odpowiedzialność za długi spadkowe ograniczona jest do dziedziczonej wartości czynnego spadku wskazanego w spisie bądź wykazie inwentarza, czyli teoretycznie nawet jeżeli odziedziczyliśmy długi, to i tak tylko do wysokości, jaką teoretycznie uzyskamy z majątku spadkodawcy wyłączając długi, a więc w najgorszym wypadku nie powinniśmy być stratni. Jednak jeżeli wobec zmarłego toczyły się postępowania egzekucyjne, posiadał liczne zobowiązania kredytowe itp., to w zasadzie często okaże się, że nie otrzymamy w spadku nic wartościowego, a będziemy uczestniczyć w wielu postępowaniach komorniczych i sądowych, w charakterze strony. W takich sytuacjach jest to powód odrzucenia spadku.
Zasady i kolejność dziedziczenia spadku
By zrozumieć jak prawidłowo odrzucić spadek należy w pierwszej kolejności wiedzieć - kiedy dochodzi do dziedziczenia. Dziedziczenie rozpoczyna otwarcie spadku, czyli chwila śmierdzi spadkodawcy. Dziedziczyć można albo na podstawie ustawy albo na podstawie testamentu.
W przypadku dziedziczenia z ustawy w pierwszej kolejności powołani do dziedziczenia są dzieci i małżonek spadkodawcy. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku jego część spadku przypada jego dzieciom, a więc wnukom spadkodawcy.
Jeżeli zmarły nie miał dzieci spadek po nim nabywają jego małżonek i jego rodzice. Jeśli spadkodawca nie był po ślubie cały spadek przypada jego rodzicom. Gdyby któreś z rodziców zmarło przed spadkodawcą jego udział w spadku przypada rodzeństwu spadkodawcy.
W tej sytuacji, gdyby któreś z rodzeństwa nie dożyło otwarcia spadku jego udział przypada jego dzieciom, a więc bratankom czy siostrzeńcom zmarłego.
Jeżeli otwarcia spadku nie dożył nikt poza małżonkiem spadkodawcy wtedy wszystko dziedziczy sam małżonek. Analogicznie w przypadku, gdy spadkodawca nie miał rodziny poza małżonkiem.
Jeżeli zaś spadkodawca nie miał w chwili śmierci ani dzieci, ani małżonka, ani rodziców ani rodzeństwa ani dzieci rodzeństwa, wszystko dziedziczą jego dziadkowie. Jeśli jedno z dziadków by już nie żyło do dziedziczenia powołane są jego dzieci, a więc wujostwo zmarłego. W dalszej kolejności, gdyby wujostwo już nie żyło spadek otrzymają dzieci wujostwa, a gdyby ich nie było rozdziela się ten spadek pomiędzy żyjącymi dziadkami.
Spadek po zmarłym mogą otrzymać dzieci jego małżonka jeśli żadne z rodziców tych dzieci nie dożyło otwarcia spadku. W braku jakichkolwiek z wymienionych krewnych, małżonka i dzieci małżonka spadek co do zasady należy się gminie, która była ostatnim miejscem zamieszkania zmarłego.
Zasady dziedziczenia zmieniają się w sytuacji, w której zmarły przed śmiercią sporządził testament i powołał w nim do dziedziczenia wybrane przez siebie osoby. Co do zasady to one będą dziedziczyć te udziały w spadku, które zostały im zapisane przez spadkodawcę.Ten artykuł oferuje bezpłatną wysyłkę kwalifikowanych produktów Maska na twarz, https://www.fakewatch.is/product-category/richard-mille/rm-019/ lub kup online i odbierz w sklepie jeszcze dziś w Medical Department
Jak odrzucić spadek? Termin na odrzucenie spadku
Ile jest czasu na odrzucenie spadku? Żeby ograniczyć te negatywne konsekwencje, warto zastanowić się nad złożeniem oświadczenia woli o odrzuceniu spadku. Składa się je przed Sądem bądź notariuszem w terminie 6 miesięcy od daty dowiedzenia się o powołaniu do spadku.
Wiedzieć należy, iż raz złożonego oświadczenia nie można odwołać, a złożone pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu jest nieważne.
Co do zasady nie można częściowo odrzucić spadku. Oświadczenie będzie więc dotyczyło całego przypadającego nam spadku. Wyjątkami od tej reguły jest sytuacja, w której dziedziczenie udziałów spadkowych odbywa się na podstawie różnych tytułów lub z tytułu przyrostu.Odwiedź naszych partnerów https://www.swisswatch.is/product-category/hublot/classic-fusion/ – liderów modnego obuwia!
Oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się przed Sądem lub notariuszem. Przed Sądem można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem notarialnie poświadczonym.
Odrzucenie spadku w imieniu dzieci
Należy także pamiętać, że jeżeli zostaliśmy powołaniu do dziedziczenia na podstawie ustawy, to po złożeniu oświadczenia o odrzuceniu spadku, zazwyczaj kolejnymi osobami, które będą dziedziczyć po zmarłym będą nasze dzieci. Jak odrzucić spadek w imieniu dzieci? Jeżeli będą małoletnie, zaraz po złożeniu takiego oświadczenia przez nas, trzeba będzie zwrócić się do Sądu Rodzinnego o zezwolenie na złożenie w imieniu małoletnich takiego oświadczenia.
Jeśli dziecko jest już pełnoletnie może to uczynić w sposób analogiczny do rodzica. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdy dziecko jest jeszcze niepełnoletnie.
Jak odrzucić spadek w imieniu dziecka - krok po kroku
W takim przypadku, rodzic musi najpierw uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na to by mógł w imieniu dziecka odrzucić spadek. Należy więc złożyć wniosek do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich sądu właściwego dla miejsca zamieszkania małoletniego dziecka w celu uzyskania zgody na odrzucenie spadku. We wniosku należy wskazać dane rodziców małoletniego, a więc imiona, nazwiska, numery PESEL i dokładne adresy – tak by sąd mógł się z Państwem skontaktować, gdyby wystąpiła taka potrzeba. Nadto do takiego wniosku koniecznie trzeba załączyć następujące dokumenty:
- akt urodzenia małoletniego dziecka,
- potwierdzenie odrzucenia spadku przez rodzica
- odpis aktu zgonu osoby, po której ma być odrzucony spadek.
Wniosek do sądu jest odpłatny w kwocie 100 zł. Zapłatę należy uregulować w kasie sądu lub na rachunek bankowy właściwego sądu.
Następnie należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w sądzie lub przed notariuszem.
Odrzucenie spadku z testamentu
Jeżeli nie wiesz, jak odrzucić spadek, masz wątpliwości w tym zakresie, to skonsultuj się z adwokatami i prawnikami kancelarii mecenasa Jarosława Reck. Przeprowadzimy Ciebie przez meandry dziedziczenia korzystając z naszej wiedzy i doświadczenie, które nabyliśmy prowadząc liczne sprawy spadkowe w Katowicach.