Kara grzywny – co to takiego?

kara_grzywny_adwokat_katowice

Kara grzywny – co to takiego?

Kara grzywny, obok ograniczenia wolności, pozbawienia wolności oraz dożywocia, jest jedną z sankcji karnych przewidzianych przez polskiego ustawodawcę w Kodeksie karnym. Można powiedzieć, że stanowi najczęściej orzekaną karę, która poprzez spowodowanie dolegliwości finansowych u sprawcy ma za zadanie działać prewencyjnie oraz resocjalizująco, dając jednocześnie państwu dochód, bowiem grzywna wpłacana jest na rzecz Skarbu Państwa.

Funkcje kary grzywny w polskim prawie

Grzywna jest mniej dolegliwą karą w porównaniu do kary pozbawienia wolności, jednak w wielu przypadkach skutecznie realizuje funkcje prewencyjne i represyjne, działając jako forma odstraszająca. Warto zasięgnąć porady u adwokata sprawy karne, aby zrozumieć, jak uniknąć negatywnych konsekwencji.

Jak wymierza się grzywnę?

Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych, określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki. Najniższa liczba stawek wynosi 10, zaś najwyższa 540. Stawka grzywny jest ustalana w odniesieniu do samego przestępstwa, dlatego będą brane pod uwagę między innymi stopień winy oraz społeczna szkodliwość czynu. Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe oraz możliwości zarobkowe. Stawka dzienna nie może być niższa od 10 złotych ani przekraczać 2000 złotych.

Grzywna a pozbawienie wolności

W niektórych wypadkach grzywna jest wymierzana obok kary pozbawienia wolności. Dla niektórych przestępstw ustawodawca wprowadził możliwość orzeczenia grzywny zamiast kary pozbawienia wolności, przy spełnieniu ściśle określonych warunków. Z tego powodu zaleca się skorzystanie z pomocy adwokata w Katowicach, który pomoże w zrozumieniu wszystkich aspektów sprawy.

Terminy płatności grzywny

Co do zasady, czas na zapłatę grzywny dla skazanego wynosi 30 dni od daty wezwania, pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. Możliwe jest jednak ubieganie się o rozłożenie grzywny na raty. Wówczas sąd, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację skazanego, może rozłożyć ją na maksymalnie 36 miesięcy.

kara_grzywny

Konsekwencje niewykonania kary grzywny

Zapłaty grzywny nie można uniknąć. Jeśli rozłożenie jej na raty nie przyniesie skutku i terminy wpłat nie będą dotrzymywane, sąd może takie zezwolenie odwołać. W przypadku bezskutecznej egzekucji, a także uchylania się skazania od wykonania kary, sąd może sięgnąć po surowsze środki oddziaływania. Należą do nich:

  • zamiana kary grzywny na pracę społecznie użyteczną – dotyczy grzywny nieprzekraczającej 120 stawek dziennych,
  • zamiana kary grzywny na karę zastępczą pozbawienia wolności – gdy skazany oświadczy, że nie wyraża zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej lub uchyla się od jej wykonania, bądź zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną jest niemożliwa lub niecelowa.

Od zastępczej kary pozbawienia wolności lub wykonywania pracy społecznie użytecznej skazany może się w każdym czasie zwolnić przez złożenie kwoty pieniężnej przypadającej jeszcze do uiszczenia tytułem grzywny.

Pomoc prawna od adwokata w Katowicach

Szanowni Państwo, zespół Kancelarii zapewnia pomoc prawną klientom niezależnie od etapu postępowania oraz rodzaju orzeczonej kary. Zapraszamy do kontaktu z naszym adwokatem specjalizującym się w sprawach karnych w Katowicach! Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu, pomożemy Państwu skutecznie przejść przez zawirowania związane z karą grzywny.

Stan prawny: 20.10.2024 r.