Do nieszczęśliwych wypadków na drogach dochodzi niemalże codziennie. Ich skutkiem jest nie tylko zniszczone mienie — jak samochód czy rower — ale również doznane krzywdy: cierpienie, czy nawet utrata zdrowia. Choć nikt z nas nie chciałby znaleźć się w takiej sytuacji, warto poznać swoje prawa.
Czy wiesz, że należy Ci się zadośćuczynienie z OC sprawcy za doznane krzywdy? Kiedy i jak się o nie ubiegać? Jaka kwota świadczenia Ci przysługuje? Czym różni się zadośćuczynienie od odszkodowania?
Zadośćuczynienie za wypadek komunikacyjny — kiedy przysługuje?
Zanim zagłębimy się w szczegóły i odpowiemy na nurtujące Cię pytania, zacznijmy od samego początku. Czym jest wypadek komunikacyjny?
Wypadek komunikacyjny to zdarzenie, w którym uczestniczy co najmniej jeden pojazd mechaniczny. Co ważne, pojazd ten nie musi posiadać napędu silnikowego. W praktyce oznacza to, że uczestnikami wypadku mogą być kierowcy różnych pojazdów, rowerzyści, a także piesi. Skutki takiego wypadku są poważne. Jeśli w ich wyniku doświadczysz bólu i cierpienia, należy Ci się zadośćuczynienie. Wypłacona z tego tytułu kwota ma być rekompensatą za doznane krzywdy.
Zadośćuczynienie za wypadek przysługuje również, jeśli w jego wyniku straciłeś bliską osobę.
Kiedy można się ubiegać o zadośćuczynienie za wypadek komunikacyjny?
O zadośćuczynienie z OC sprawcy możesz ubiegać się maksymalnie do 3 lat od daty zdarzenia. Im szybciej to zrobisz, tym większą masz szansę na uzyskanie wyższego świadczenia.
Zadośćuczynienie za wypadek a odszkodowanie — jaka jest różnica?
Zadośćuczynienie za wypadek bardzo często jest mylone z odszkodowaniem. W praktyce jednak są to dwa osobne świadczenia. Czy wiesz, jaka jest między nimi różnica?
ak wspomnieliśmy wyżej, zadośćuczynienie należy Ci się, jeśli wskutek wypadku doznasz bólu i cierpienia. Ma ono zrekompensować krzywdy, jakich doświadczyłeś. Odszkodowanie natomiast ma pokryć koszty finansowe. Zaliczamy do nich: zniszczenie i utratę mienia, naprawę pojazdu, koszty leczenia i dojazdu do placówek medycznych, czy konieczność przekwalifikowania zawodowego.
Ile wynosi zadośćuczynienie za wypadek komunikacyjny?
Ciężko jest wskazać konkretną kwotę, jaką możesz uzyskać w ramach zadośćuczynienia za wypadek komunikacyjny. Wymiar ludzkiego cierpienia trudny jest do oszacowania materialnie. Prawo nie definiuje dokładnej kwoty. Dużo łatwiejsze jest to w przypadku odszkodowania. Jesteś w końcu w stanie określić koszt naprawy pojazdu, leczenia czy choćby dojazdów do placówek.
Nie doszukuj się podpowiedzi co do kwoty w przypadkach innych osób czy wyrokach sądów z ubiegłych lat. Wyobraź sobie dwie takie same sprawy: zderzenie czołowe dwóch samochodów. Jeden poszkodowany dozna uszczerbku na zdrowiu, ale drugi dodatkowo będzie zmagać się z traumą i potrzebować długiego leczenia psychiatrycznego. Kwota przyznanego im zadośćuczynienia będzie się zatem różnić. Doznane przez nich krzywdy są różne. Każda sytuacja wymaga indywidualnego rozpatrzenia.
Jakie aspekty mają wpływ na wysokość zadośćuczynienia za wypadek?
Trudno jest określić, jaka kwota wynagrodzi ból i cierpienie poszkodowanego. W każdym przypadku jest to określane indywidualnie. W trakcie ustalania wysokości zadośćuczynienia, ubezpieczyciel bierze pod uwagę różne aspekty:
- Wiek;
- Stopień doznanych cierpień psychicznych i fizycznych oraz długość ich trwania i natężenie;
- Skutki wypadku na przyszłość — określa się między innymi, czy poszkodowany będzie zmuszony do zmienienia swojej ścieżki zawodowej;
- Dotychczasowy styl życia poszkodowanego;
- Utratę samodzielności wskutek wypadku;
- Brak możliwości kontynuowania nauki;
- Następstwa wypadku — takie jak kalectwo, oszpecenie.
Zadośćuczynienie za wypadek komunikacyjny — jak je uzyskać?
Możesz to zrobić na dwa sposoby: indywidualnie lub przez kancelarię. Pierwsza metoda jest dużo trudniejsza — wszystkie formalności pozostają na Twojej głowie. Niesie to za sobą wiele niedogodności, których z pewnością wolałbyś sobie oszczędzić. Wypadek, czy nawet strata bliskiej osoby, to ciężkie chwile dla człowieka.
Wybór drugiej opcji, wsparcia prawników, jest lepszym rozwiązaniem. Korzystając z pomocy kancelarii, masz szansę na uzyskanie wyższej kwoty zadośćuczynienia, niż występując o nie sam. Czym zajmuje się kancelaria?
- Przeanalizuje Twoją sprawę i przygotuje wszystkie dokumenty;
- Zajmie się zgłoszeniem szkody osobistej;
- Będzie Cię wspierać na każdym etapie sprawy i informować o możliwościach oraz postępach;
- Będzie Cię reprezentować przed ubezpieczycielem, a także na sali sądowej;
- Pomoże wyegzekwować należne Ci zadośćuczynienie.
Jako ofierze w wypadku komunikacyjnym przysługuje Ci odszkodowanie oraz zadośćuczynienie z OC sprawcy. Wypłata świadczenia jest jednorazowa i ustalana indywidualnie. Ciężko oszacować, jaka kwota zostanie Ci przyznana w ramach rekompensaty za poniesiony ból i cierpienie. Warto skorzystać z pomocy kancelarii, która wspomoże Cię w przejściu przez cały proces.
Udział w wypadku jest trudnym doświadczeniem dla każdego. Bądź świadom swoich praw w przypadku znalezienia się w takiej sytuacji.
Sprawdź również najczęściej popełniane błędy podczas podczas ubiegania się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny