Zadośćuczynienie za wypadek komunikacyjny – nie popełnij tych błędów.

zadoscuczynienie_za_wypadek_komunikacyjny_błedy

Zadośćuczynienie za wypadek komunikacyjny — najczęściej popełniane błędy

Czy wiesz, jakie są najczęstsze błędy popełniane przy ubieganiu się o zadośćuczynienie za wypadek?

Doświadczenie krzywdy w wypadku komunikacyjnym, utrata zdrowia czy nawet bliskiej osoby, to ciężkie sytuacje dla człowieka. Czasami trudno samemu dopilnować wszystkich formalności. Podpowiadamy, jakich błędów uniknąć przy ubieganiu się o wypłatę zadośćuczynienia za wypadek komunikacyjny z OC sprawcy.

 1. Niepełne dane — szkodę zgłasza się w formie pisemnej. Do niezbędnych informacji należą: pełne dane osób biorących udział w zdarzeniu (w tym świadków), dane pojazdów, informacje o polisach ubezpieczeniowych. Nie zapomnij o ich podaniu!
 2. Zbyt krótki opis wypadku — to jeden z najczęstszych błędów. Nie wystarczy kilka zdań dotyczących zdarzenia. W dokumentacji do ubezpieczyciela powinieneś zawrzeć szczegółową relację z wypadku.
 3. Brak informacji o rozmiarze szkód — choć może się wydawać, że trudno o tym zapomnieć, czasem coś zostaje pominięte. Dokładnie opisz, jakich szkód doznałeś w wypadku komunikacyjnym, jaki był ich charakter i rozmiar.
 4. Odwlekanie w czasie — to najczęściej spotykany błąd. O zadośćuczynienie możesz ubiegać się do 3 lat od daty zdarzenia. Im szybciej zgłosisz się do ubezpieczyciela, tym większą masz szansę na korzystniejsze warunki świadczenia. Po dłuższym czasie może być trudniej określić wszystkie szczegóły, jakie miały miejsce w czasie wypadku.
 5. Brak dokumentacji zdjęciowej — dołączenie zdjęć znacznie przyśpieszy proces rozpatrywania Twojej sprawy. Zadbaj o to, aby dokumentacja była kompletna.
 6. Mylenie zadośćuczynienia z odszkodowaniem — te dwa świadczenia są ze sobą często utożsamiane. W praktyce jednak oznaczają zupełnie co innego. Odszkodowanie ma pokryć koszty finansowe, związane m.in. z utratą lub zniszczeniem mienia. Zadośćuczynienie ma zrekompensować ból psychiczny i fizyczny, jakiego doznałeś wskutek wypadku.
zadoscuczynienie_za_wypadek_komunikacyjny_błedy

Zadośćuczynienie za wypadek komunikacyjny — jak się o nie ubiegać?

Zadośćuczynienie za wypadek komunikacyjny z OC sprawcy przysługuje Ci, jeśli doznałeś bólu lub cierpienia. Chodzi tu zarówno o ból fizyczny, jak i psychiczny. Przyznane świadczenie ma być rekompensatą za krzywdy, których doświadczyłeś i trudności, z którymi musiałeś się zmagać. Wysokość zadośćuczynienia trudna jest do oszacowania.

Jak się o nie ubiegać? Choć cały proces wydaje się skomplikowany, pierwsze, co musisz zrobić, to zgłoszenie szkody osobistej do towarzystwa ubezpieczeniowego. Zarówno zadośćuczynienie, jak i odszkodowanie są wypłacane z OC sprawcy (posiadacza pojazdu). Może zdarzyć się również tak, że sprawca ucieknie z miejsca wypadku lub nie będzie miał OC. Wtedy zgłaszasz całą sytuację do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Co ważne, szkodę możesz zgłosić osobiście lub skorzystać z pomocy kancelarii.

Czy warto skorzystać z pomocy kancelarii?

Sprawy o odszkodowanie czy zadośćuczynienie są skomplikowane i podlegają ścisłym regułom. Chcąc ubiegać się o zadośćuczynienie, należy się odpowiednio do tego przygotować. Dobrze złożony wniosek i zawarta w nim dokumentacja zdjęciowa, mogą stanowczo ułatwić wypłatę świadczenia. Udział w wypadku komunikacyjnym jest ciężkim i traumatycznym doświadczeniem. Najważniejszy jest w końcu powrót do zdrowia, a cała reszta schodzi na dalszy plan. Warto skorzystać z pomocy kancelarii, która zdejmie z Twoich barków choć jeden ciężar. Kancelaria przeanalizuje szczegółowo Twoją sprawę. Zajmie się przygotowaniem niezbędnych dokumentów. W Twoim imieniu zgłosi szkodę do ubezpieczyciela oraz będzie reprezentować Cię przed sądem. Otrzymasz wsparcie na każdym etapie postępowania.

Zadośćuczynienie i odszkodowanie za wypadek — co jeszcze warto wiedzieć?

Wiesz już, że zadośćuczynienie i odszkodowanie to dwa osobne świadczenia. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, ubiegając się o zadośćuczynienie za wypadek?

 • Ciężko oszacować, jaka wysokość świadczenia zostanie Ci przyznana. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.
 • Wysokość świadczenia powinna być adekwatna do poniesionych szkód niematerialnych.
 • Jeżeli szkoda jest wynikiem zbrodni i występku, czas na jej zgłoszenie to aż 20 lat.
 • Możesz się odwołać lub skierować sprawę na drogę sądową, jeżeli ubezpieczyciel zaniżył wysokość zadośćuczynienia.
 • Odszkodowanie i zadośćuczynienie to nie jedyne świadczenia, jakie możesz uzyskać z OC sprawcy. Możesz m.in. zażądać zwrotu zarobków, które utraciłeś w wyniku wypadku. Jeśli zaistniała konieczność przekwalifikowania zawodowego, zostanie Ci wypłacone jednorazowe świadczenie.
 • W wyniku śmierci poszkodowanego, o zadośćuczynienie mogą starać się jego najbliżsi.

Podsumowanie

Ubiegając się o zadośćuczynienie, pamiętaj o najczęściej popełnianych błędach i staraj się ich uniknąć. Solidnie przyłóż się do przygotowania dokumentacji do ubezpieczyciela. Miej na uwadze również swoje prawa — należy Ci się rekompensata za doznane krzywdy. Nie obawiaj się skorzystania z pomocy profesjonalistów, którzy wesprą Cię na każdym etapie sprawy i pomogą wyegzekwować stosowną wysokość świadczenia.