Odszkodowanie za szkody górnicze – kiedy można je otrzymać?

szkody gornicze

Mieszkasz w pobliżu kopalni? Jeśli tak, to temat szkód górniczych na pewno nie jest Ci obcy. Wpływ działalności kopalni na sąsiadujące z nimi budynki i grunty jest nieuchronny. Choć właściciel nieruchomości nie może sprzeciwiać się prowadzonej zgodnie z prawem działalności kopalni, może zażądać odszkodowania. Sprawdź, kiedy i na jakich warunkach można je otrzymać.

Odszkodowanie za szkody górnicze — kiedy przysługuje?

Czym są szkody górnicze? Najprościej mówiąc, to wszelkie zniszczenia, jakie zostały spowodowane działalnością kopalni, czyli eksploatacją złóż węgla kamiennego. Odszkodowanie za szkody górnicze przysługuje mieszkańcom, których majątek został zniszczony lub uszkodzony.

W jakich sytuacjach można ubiegać się o odszkodowanie za szkody górnicze? Odszkodowanie za szkody górnicze przysługuje, jeśli w wyniku działań kopalni zniszczeniu uległy:

  • Budynek mieszkalny, zabudowa gospodarcza lub ich część. Do szkód górniczych zalicza się m.in. popękane ściany, zalania piwnic czy pochylenie obiektu;
  • Grunty — mowa o podtopieniach, osunięciach czy uszkodzeniach maszyn i instalacji;
  • Plony — jeśli w wyniku szkód górniczych uszkodzeniu, zniszczeniu lub zalaniu uległy plony, również przysługuje odszkodowanie.

Jeśli faktycznie dojdzie do szkody górniczej, poszkodowany może wybrać wśród dwóch opcji. Pierwszą z nich jest przywrócenie do stanu poprzedniego, a drugą jest wypłata odszkodowania. W praktyce jednak wypłata odszkodowania jest częściej wybieranym rozwiązaniem.

Jak otrzymać odszkodowanie za szkody górnicze?

Pierwszym krokiem, który należy podjąć, aby otrzymać odszkodowanie za szkodę górniczą, jest zgłoszenie szkody przedsiębiorcy górniczemu, którego działalność ją spowodowała. Jak to zrobić? Wypełnia się w tym celu specjalny wniosek, w którym wskazuje się nieruchomość lub ziemię, która uległa uszkodzeniu czy też zniszczeniu. Do informacji, które również powinny być zawarte, należą: rozmiar i zakres zniszczeń, datę ujawnienia się szkody, szacowana wartość szkody. Na koniec warto również określić, czy zależy nam na otrzymaniu świadczenia pieniężnego, czy przywróceniu stanu poprzedniego.

Sprawą likwidacji szkód górniczych na tym etapie zajmuje się administracja kopalni. Przedsiębiorca ma 30 dni na zawarcie ugody.

odszkodowanie szkody gornicze

Co zrobić, jeśli przedsiębiorca górniczy odmówi wypłacenia szkody?

Ustawa nakłada na poszkodowanego obowiązek podjęcia próby ugodowego zakończenia sporu z przedsiębiorcą górniczym. Co zrobić w sytuacji, gdy się to nie uda?

W razie braku porozumienia można skierować sprawę na drogę sądową. W tej sytuacji osoba poszkodowana posiada ustawowe zwolnienie od wszystkich kosztów w całym procesie. Dzięki temu nie musi uiszczać opłaty od pozwu czy apelacji.

Idąc na ugodę z kopalnią, zdecydowanie szybciej uda się zamknąć sprawę. Wytoczenie pozwu może okazać się bardziej czasochłonne. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że kierując sprawę na drogę sądową, zyskuje się wyższą szansę na wypłatę godziwego odszkodowania. W tej sytuacji pomoc kancelarii jest nieoceniona.

Pamiętaj, że termin przedawnienia roszczeń odszkodowawczych z tytułu szkód górniczych wynosi 5 lat od momentu dowiedzenia się o szkodzie. Maksymalnie do tego czasu masz możliwość wnieść pozew.

Jakie są skutki występowania szkód górniczych?

Szkody górnicze są zjawiskiem bardzo niepożądanym. Nikt z nas nie chciałby znaleźć się w sytuacji, w której jego majątek zostałby zniszczony na skutek działalności kopalni. Mieszkając jednak w pobliżu wydobycia węgla kamiennego, trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia szkód górniczych.

Szkody górnicze prowadzą do szeregu problemów, wśród których wymieniać można:

  • niebezpieczeństwo związane z utratą miejsca zamieszkania;
  • utratę majątku i pogorszenie sytuacji finansowej poszkodowanych;
  • zmniejszenie wartości inwestycyjnej gruntów i nieruchomości;
  • obniżenie standardu życia mieszkańców objętych szkodami górniczymi.

Odszkodowanie za szkody górnicze — dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika?

Jeśli dotkną Cię szkody górnicze, masz prawo do odszkodowania niezależnie od rodzaju i rozmiaru straty. Warto skorzystać z pomocy kancelarii, która przeanalizuje Twój przypadek i wskaże dalszą drogę:

  • Ustali, który przedsiębiorca górniczy (konkretna kopalnia) odpowiada za szkody górnicze;
  • Zgłosi zaistniałe szkody do przedsiębiorcy górniczego;
  • Poprowadzi negocjacje i korespondencję ugodową z kopalnią;
  • Zadba o wyegzekwowanie zwartego odszkodowania;
  • Poprowadzi sprawy sądowe w zakresie szkód górniczych;
  • Udzieli porad prawnych na każdy etapie sprawy;
  • Ustali poniesione koszty.

Doświadczenie szkód górniczych, obniżenie standardu życia, czy nawet utrata miejsca zamieszkania na ich skutek, to sytuacje bardzo ciężkie w życiu. Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Wykwalifikowani prawnicy zadbają o Ciebie i należne Ci odszkodowanie, nie pozostawiając Cię samym w tak trudnej sytuacji.