Każdy z nas może ulec wypadkowi, w wyniku którego dozna uszczerbku na zdrowiu. Przed takimi sytuacjami finansowo chroni nas ubezpieczenie. W wyniku poważniejszych kontuzji czy uszkodzeń ubezpieczyciel powinien wypłacić należne odszkodowanie. Może się zdarzyć jednak, że decyzja będzie odmowna. Co zrobić w sytuacji, gdy firma odmawia wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu?
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu — kiedy przysługuje i w jakim wypadku?
Czym tak naprawdę jest „uszczerbek na zdrowiu” i kiedy przysługuje wypłata odszkodowanie?
Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe definiuje uszczerbek na zdrowiu inaczej. Dokładne wyjaśnienie tego terminu możesz znaleźć w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Dokument ten znajduje się w umowie, którą zawarłeś z ubezpieczycielem. Ogólnie rzecz ujmując, jest to uszkodzenie, które wpływa na dalsze funkcjonowanie organizmu. Do uszczerbku na zdrowiu musi dojść w sposób nagły, niezależnie od Twojej woli.
Kiedy możesz skorzystać z odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu? Ochrona na wypadek uszczerbku na zdrowiu przysługuje, jeśli dokupiłeś dodatkową opcję do swojego ubezpieczenia. Takie rozwiązanie kosztuje trochę więcej, jednak jest to koszt zazwyczaj kilkunastu złotych więcej.
Jaka jest wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu?
Jeśli jesteś ciekaw, ile wynosi odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, warto zerknąć w tabelę uszczerbku na zdrowiu. Ponownie znajdziesz ją w OWU. Są w niej wymienione różnego rodzaju urazy, którym możesz potencjalnie ulec. Dla każdego z nich jest wskazany procentowy udział odniesionego uszczerbku na zdrowiu. Zazwyczaj ubezpieczyciele stosują się do zasady: jeden procent uszczerbku na zdrowiu = jeden procent sumy ubezpieczenia.
Kwota odszkodowania jest ustalana w zależności od tego, jak poważny jest to uszczerbek i ile wynosi Twoja polisa. Ubezpieczyciel bierze dodatkowo pod uwagę opinię komisji lekarskiej oraz dokumentację medyczną.
Co zrobić, gdy firma odmawia wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu?
Być może uznasz wypłacone Ci odszkodowanie za zbyt niskie lub firma ubezpieczeniowa odmówi wypłaty świadczenia. Co wtedy zrobić?
W jednej i drugiej sytuacji przysługuje Ci prawo do odwołania się od tej decyzji. Firma powinna ponownie rozpatrzyć Twój wniosek. Pierwszą propozycję ubezpieczyciela nie bez powodu nazywa się „propozycją ugody”. Jeśli poprzez solidnymi argumentami swój wniosek o wypłatę wyższego odszkodowania, powinieneś dostać wyrównanie. W sytuacji, kiedy Twój wniosek o wypłatę świadczenia spotkał się z odmową, warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnej. Adwokat zaznajomi się z Twoją sprawą i wesprze w całym procesie. W razie konieczności pomoże wstąpić na sprawę sądową lub napisać skargę do Rzecznika Finansów.
Bez wątpienia w pierwszej kolejności warto odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. W sytuacji odmowy wypłaty świadczenia zasadniczo nie ma już nic do stracenia, a można tylko zyskać. Pamiętaj jednak, aby przed podjęciem odpowiednich kroków zapoznać się dokładnie z wszystkimi dokumentami i zapisami zawartymi w ubezpieczeniu. W tym pomoże Ci właśnie kancelaria adwokacka. Dzięki wykwalifikowanym specjalistom zyskasz pewność co do swoich działań.
Oferuje popularne naszyjniki damskie, swisswatch.is takie jak wisiorki, chokery i. Kupuj biżuterię z różnych metali i kamieni szlachetnych, odpowiednią na każdą okazję.W jakich sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu?
Istnieje kilka sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Informacje, jakie zdarzenia podlegają pod taką decyzję, znajdziesz w umowie z ubezpieczycielem. Zaliczamy do nich m.in.:
- Wyłączenie odpowiedzialności — w swojej umowie znajdziesz zapis, kiedy Towarzystwo Ubezpieczeniowe odmawia wypłaty świadczenia. Jednym z przykładów może być doznanie uszczerbku na zdrowiu, do którego doszło pod wpływem alkoholu.
- Przekroczony limit świadczeń — jeśli w krótkim okresie często ubiegałeś się o odszkodowanie, możesz dostać decyzję odmowną do któregoś z wniosków.
- Wniosek o świadczenie złożony w okresie karencji — sprawdź, jaki okres karencji Cię obowiązuje. Karencja to czas od momentu podpisania umowy z ubezpieczycielem, w którym nie zostanie wypłacone odszkodowanie, nawet jeśli dojdzie do zdarzenia. Informację o okresie karencji znajdziesz w umowie.
- Niekompletnie złożone dokumenty — zapoznaj się z wymogami ubezpieczyciela. Załącz wszystkie dokumenty, jakie będą potrzebne. Zadbaj również o to, aby wnioski były wypełnione poprawnie i w całości.
Czy warto skorzystać z pomocy kancelarii?
Skorzystanie z pomocy kancelarii w sprawie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu jest słuszną decyzją. Umowy z ubezpieczycielami potrafią przytłoczyć ilością szczegółów i różnych zapisków. Kancelaria pomoże Ci przez nie przebrnąć i podpowie, jak będzie wyglądać postępowanie. Pomoże Ci również przygotować dokumenty i będzie Cię reprezentować przed Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Pamiętaj, że kwota świadczenia powinna rekompensować doznane przez Ciebie krzywdy. Dzięki pomocy wykwalifikowanych prawników dużo łatwiej będzie Ci uzyskać stosowne odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.