
W wyroku rozwodowym sąd – poza orzeczeniem o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, o kontaktach z małoletnimi dziećmi i orzeczeniem alimentów – rozstrzyga przede wszystkim czy, a jeśli tak to który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego. W jaki sposób sąd może rozstrzygnąć o winie małżonków?
Rozwód za porozumieniem stron (bez orzekania o winie)
Najprostszym i jednocześnie najszybszym rozwodem jest rozwód bez orzekania o winie, potocznie zwany rozwodem za porozumieniem stron. Jest on możliwy tylko na zgodne żądanie obojga małżonków. W sytuacji zgodnego wniosku obu stron o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie którejkolwiek ze stron sąd zaniecha orzekania o winie. W tej sytuacji następują takie skutki, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego.
Rozwód z winy obu stron
Jeśli postępowanie obojga małżonków doprowadziło do rozkładu pożycia stron sąd po przeprowadzeniu obszernego postępowania dowodowego zdecyduje, że rozwiązuje małżeństwo z winy obojga małżonków. Co istotne aby uzyskać takie rozstrzygnięcie wystarczy, aby jeden z małżonków przyczynił się do rozwodu zaledwie w 1%. Oznacza to, że nawet w sytuacji, w której sąd uzna jednego z małżonków za winnego rozkładu pożycia w 99%, a drugiego małżonka w 1% orzeknie rozwód z winy obojga.
Ona temu winna – czyli rozwód z wyłącznej winy jednego z małżonków
Najtrudniejszym i najdłuższym postępowaniem będzie proces, w którym jeden z małżonków chce udowodnić wyłączną winę drugiego w rozkładzie pożycia. Będą to zazwyczaj takie przypadki jak zdrada małżeńska, alkoholizm, narkomania. Aby sąd orzekł wyłączną winę jednego z małżonków musi dojść do przekonania, że drugi z nich jest całkowicie niewinny, czyli że swoim postępowaniem w ogóle nie przyczynił się do rozpadu małżeństwa.
Wina w rozkładzie pożycia małżeńskiego a alimenty
Alimenty na rzecz byłego małżonka są zależne od rozstrzygnięcia zawartego w wyroku rozwodowym co do winy małżonków w rozkładzie pożycia.
Jeśli rozwód został orzeczony z winy obu małżonków lub małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód bez orzekania o winie któregokolwiek z nich, jeden z małżonków może domagać się zasądzenia od drugiego alimentów na swoją rzecz tylko w sytuacji, w której znajduje się w tak zwanym niedostatku.
Z kolei w sytuacji, kiedy rozwód został orzeczony z wyłącznej winy jednego z małżonków, małżonek niewinny nie musi pozostawać w niedostatku. Wystarczające jest jedynie wykazanie przez niego, że wskutek rozwodu nastąpiło istotne pogorszenie jego sytuacji materialnej.
Masz więcej pytań lub potrzebujesz pomocy w sprawie rodzinnej? Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z kancelarią.