Adwokat, prawnik czy radca prawny? Z czyich usług skorzystać, gdy pojawi się w naszym życiu problem z dziedziny prawa? Do kogo udać się po poradę prawną, a do kogo, gdy chcemy skierować sprawę do sądu? Jakiej pomocy możemy oczekiwać od prawnika, adwokata, a jakiej od radcy prawnego?
Wyjaśniamy, czym różnią się od siebie adwokat, prawnik i radca prawny.
Prawnik, adwokat czy radca prawny?
adwokat, jak i radca prawny zajmują się szeroko rozumianym prawem. Jednak nie każdy z nich posiada te same kompetencje i uprawnienia. Kancelaria adwokacka pomoże nam w innych rodzajach spraw niż kancelaria radcy prawnego. Zacznijmy jednak od początku: kim jest prawnik?
Termin „prawnik” to ogólne określenie, dla wszystkich osób, zajmujących się prawem. Najprościej mówiąc — to osoba, która ukończyła studia prawnicze na uczelni wyższej, ale nie odbyła aplikacji i nie zdała egzaminu zawodowego.
Czym różni się prawnik od adwokata lub radcy prawnego? Prawnik nie jest tzw. profesjonalnym pełnomocnikiem, przez co nie posiada tytułu adwokata czy radcy prawnego. Nie może również reprezentować innych osób przed sądami lub urzędami.
W przeciwieństwie do prawnika radca prawny po ukończeniu magisterium odbył aplikację oraz zdał egzamin zawodowy. Dzięki temu został wpisany na listę radców prawnych. Radca prawny przynależy do samorządu radcowskiego.
Istnieją jednak pewne ograniczenia, które regulują, kto nie może zostać radcą prawnym. Przyjrzyjmy się temu bliżej:
- osoby niepełnoletnie, ponieważ nie mają pełnej zdolności prawnej;
- osoby bez wykształcenia kierunkowego. Jak wspomnieliśmy wyżej, każdy radca prawny musi ukończyć studia wyższe, odbyć aplikację oraz zakończyć egzamin z pozytywnym wynikiem;
- niektóre problemy zdrowotne lub rodzaje niepełnosprawności mogą uniemożliwiać pełnienie obowiązków radcy prawnego w sposób właściwy, co też jest przeszkodą;
- osoby objęte wyrokiem lub skazane za przestępstwa.
Czym zajmuje się radca prawny?
Zawód radcy prawnego skupia się na świadczeniu pomocy prawnej dla firm i osób prywatnych. Radca prawny może reprezentować swoich klientów przed sądami gospodarczymi, cywilnymi, karnymi, a także przed sądami pracy. Występuje również przed urzędami oraz sporządza umowy. Radca prawny jest zobowiązany zachować w tajemnicy wszystko, czego dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej. Nie może on zostać z tej tajemnicy zwolniony.
Kim jest adwokat?
Podobnie jak radca prawny adwokat to osoba, która ukończyła wieloletnie studia wyższe, odbyła aplikację i z pozytywnym wynikiem przeszła egzamin. Tym samym zdobyła tytuł adwokata i została wpisana na listę adwokatów. Warto dodać, że aplikacja adwokacka, tak samo, jak radcowska trwa 3 lata. Podobnie jak w przypadku radcy prawnego, prawo reguluje, kto nie może zostać adwokatem.
Adwokatem nie może zostać osoba, która:
- pozostaje w stosunku pracy,
- została uznana za trwale niezdolną do pracy,
- została ubezwłasnowolniona,
- została zawieszona w czynnościach zawodowych.
Kiedy skorzystać z pomocy adwokata?
Adwokat, tak jak radca prawny, świadczy profesjonalne usługi prawne. Specjalizuje się w występowaniu w imieniu klientów przed sądami. Ma pełne uprawnienia do występowania w sądzie we wszystkich sprawach sądowych. Można skorzystać z pomocy adwokata od spraw rodzinnych, cywilnych, karnych, czy gospodarczych. Adwokat tworzy również umowy oraz inne dokumenty, sporządza opinie i akty prawne.
Ten artykuł oferuje bezpłatną wysyłkę https://www.swisswatch.is/product-category/richard-mille/rm-27-04/ kwalifikujących się produktów lub kup online i odbierz w sklepie już dziś w dziale medycznym.Czym się różni adwokat od radcy prawnego?
Wyjaśniliśmy już, kim jest prawnik, radca prawny i adwokat. Pora wskazać podstawowe różnice między zawodem adwokata, a radcy prawnego.
Na początku warto podkreślić, że adwokat i radca prawny to dwie różne profesje, choć obecnie dosyć mocno do siebie zbliżone. Podstawową różnicą jest jednak to, że radca prawny może wykonywać swój zawód, pozostając w stosunku pracy. Różni ich również samorząd, do którego przynależą: adwokat do adwokackiego, a radca prawny do radcowskiego.
Adwokaci mają szeroki zakres uprawnień do reprezentowania swoich klientów w sądzie we wszystkich rodzajach spraw. W praktyce oznacza to również, że mogą świadczyć porady z różnych dziedzin prawa. Radcy prawni często specjalizują się w wybranych obszarach prawa (takich jak np.: prawo handlowe, prawo pracy czy prawo korporacyjne).
Podsumowanie
Zarówno prawnik, radca prawny, jak i adwokat zajmują się problemami z dziedziny prawa. Adwokat i radca prawny mogą reprezentować swojego klienta przed sądem, służyć mu poradą prawną czy sporządzeniem jakiejś umowy. Osoba, potrzebująca pomocy prawnej, może udać się zatem zarówno do jednego, jak i drugiego specjalisty. Prawnik, czyli osoba, która nie ukończyła aplikacji i nie zdała egzaminu, często nie posiada takich kompetencji. W sprawach prawnych lepiej zwrócić się zatem o pomoc do radcy prawnego lub skorzystać z usług, jakie świadczy adwokat Katowice.
Istnieją jednak pewne różnice w zakresie uprawnień, specjalizacji czy sposobu pracy radcy prawnego i adwokata. W zależności od charakteru sprawy skorzystamy z pomocy jednego z wymienionych specjalistów. Wybór pomiędzy radcą prawnym a kancelarią adwokacką zależy od konkretnej sytuacji i potrzeb. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się pomocny, przy decyzji, do kogo udać się po pomoc prawną.
Podsumowując: każdy adwokat i radca prawny mogą być nazywani prawnikami. Nie każdy prawnik natomiast ma prawo, by używać tytułu radcy prawnego czy adwokata.