W jakich przypadkach sąd orzeka rozwód?

rozwody_katowice

Czy rozwód może zostać orzeczony zawsze i „od ręki”? Wielu klientów kancelarii pozostaje w błędnym przekonaniu, że uzyskanie wyroku rozwodowego to jedynie czysta formalność – wystarczy złożenie pozwu do sądu. Nic bardziej mylnego. Aby sąd mógł wydać wyrok rozwodowy nie wystarczy sam fakt, że małżonkowie chcą się rozejść. Konieczne jest spełnienie określonych przesłanek. Istnieją również wyjątki, w których sąd nie może orzec rozwodu. Jakie to przypadki?

Jakie warunki muszą być spełnione, żeby sąd orzekł rozwód?

Między małżonkami musi nastąpić trwały oraz zupełny rozkład pożycia małżeńskiego (art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Oznacza to, że pomiędzy małżonkami na stałe zaniknęły wszystkie łączące ich więzi – więź duchowa, fizyczna, gospodarcza, ekonomiczna. Małżonkowie nie kochają się, nie współżyją ze sobą, nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego, mają osobne budżety i co ważne – oboje nie widzą możliwości odbudowy związku i ratowania małżeństwa.

W jakich sytuacjach Sąd nie może orzec rozwodu?

Sąd nie orzeknie rozwodu, jeśli miałoby przez to ucierpieć dobro małoletnich dzieci małżonków lub jeśli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z tak zwanymi zasadami współżycia społecznego – ogólno pojętymi normami moralnymi. Jest to przesłanka ocenna i każdorazowo podlega ocenie przez sąd orzekający w danej sprawie. Przykładem może być ciężka, nieuleczalna choroba małżonka, który wymaga pomocy.

Rozwód jest także niedopuszczalny w sytuacji, w której żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładowi pożycia małżeńskiego. Jeśli zatem mąż zdradził żonę i składa do sądu pozew o rozwód, a zdradzona żona chce mu wybaczyć, nie żąda orzeczenia rozwodu i na rozwód się nie zgadza, sąd nie wyda wyroku rozwiązującego małżeństwo. Oczywiście pod warunkiem, że odmowa żony nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. W tej sytuacji również owa sprzeczność jest przesłanką ocenną, która każdorazowo zależnie od okoliczności konkretnej sprawy jest oceniania przez sąd orzekający. Zatem w sytuacji, w której rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny drugi małżonek (niewinny) musi na rozwód wyrazić zgodę.

Podsumowanie

Sąd orzeka rozwód tylko w sytuacji, w której pomiędzy małżonkami nastąpił rozkład pożycia charaktryzujący się trwałością (nie ma możliwości ratowania małżeństwa) i zupełnością (małżonkowie nie kochają się, nie współżyją, nie prowadzą wspólnie gospodarstwa domowego, mają osobne budżety).

Sąd nie może orzec rozwodu co do zasady w trzech przypadkach – jeśli ucierpi na tym dobro małoletnich dzieci małżonków, jeśli orzeczenie rozwodu jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, a także jeśli rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozpadowi pożycia małżeńskiego.

Masz więcej pytań lub potrzebujesz pomocy w sprawie rodzinnej? Zapraszamy do bezpośredniego z kancelarią.