Być może życia nie uratujemy, ale pieniądze tak!

bankowość online

Przekonała się o tym dzisiaj Nasza Klientka, do której w godzinach południowych zadzwonił telefon z prywatnego numeru, a dzwoniący poinformował, że jest pracownikiem PKO BP S.A. W trakcie rozmowy „pracownik” używał imienia i nazwiska Klientki, wskazując, że do tego banku wpłynął jej wniosek kredytowy. Klientka zaprzeczyła, aby złożyła taki wniosek. Wówczas pracownik powiedział, że w takim razie zgłosi tą sytuację Policji i zapytał, w którym banku Klientka ma rachunek, aby mógł się z nim pilnie skontaktować. Pracownik na końcu rozmowy wskazał, że Klientka ma oczekiwać na kontakt ze strony Policji.

Po kilku minutach Klientka otrzymała telefon z infolinii ING BANK Śląski S.A. – numeru: 323570069, gdzie przedstawił się z imienia i nazwiska pracownik banku z działu bezpieczeństwa. W trakcie rozmowy, „pracownik” podał, że aby uchronić dalsze środki pieniężne przed złodziejem, zalecane jest ich przelanie na inny rachunek bankowy, który bank założy, a dokumenty prześle w kolejnych dniach pocztą. W tym celu Klientka miała podać pracownikowi numer BLIK… i to właśnie wzbudziło jej wątpliwość. Klientka odpowiedziała, że nie poda BLIK, dopóki nie skontaktuje się z prawnikiem.

Już po krótkiej wymianie zdań, wiedzieliśmy, że Klientka padła ofiara usiłowania oszustwa… Dzięki szybkiej reakcji i czujności Klientka nie straciła środków na koncie bankowym.

Jak uchronić się przed wyłudzeniem danych i utratą kontroli nad swoim kontem?

Po pierwsze, trzeba być czujnym – jak widać, oszuści idealnie podszywają się pod banki i korzystając ze specjalnych aplikacji dzwonią z numeru tożsamego z infolinią banku. Co więcej, oszuści podają prawdziwe dane pracowników banku.

Najważniejsze – nie podawaj nigdy nieznanym osobom swoich danych osobowych, ani numerów konta, kodów autoryzacyjnych, kodów PIN, jak i nie klikaj w przesyłane linki, czy też aplikacje. Autentyczni pracownicy banku nie działają w taki sposób.

Nigdy nie podejmuj decyzji pod presją czasu!

Jeżeli masz wątpliwości – zadzwoń na infolinię banku, wybierając samodzielnie ten numer i przekaż, że jesteś ofiarą próby oszustwa i ktoś podszywał się pod bank.

Pamiętaj, że zawsze możesz zgłosić sprawę do organów ścigania.