Kara grzywny za wykroczenie

kara grzywny za wykroczenie katowice

Kara grzywny za wykroczenie jest uregulowana nieco inaczej niż w przypadku przestępstwa, co wynika z faktu, że są to dwa odrębne akty prawne, kształtujące odpowiedzialność sprawcy na podstawie odmiennych kryteriów. Przypomnieć należy, że za wykroczenie odpowiada ten, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 złotych lub nagany.

Różnice między grzywną a wykroczeniem

Podstawowym odróżnieniem grzywny grożącej za wykroczenie od grzywny orzekanej na podstawie kodeksu karnego jest to, że grzywna nie jest wymierzana w stawkach dziennych, lecz w konkretnej kwocie. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, jej wysokość może wynosić od 20 do 5.000 złotych. Wymierzając grzywnę, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.

Wysokość grzywny za wykroczenia

Istnieje jednak katalog wykroczeń, za które górna granica kwotowa wynosi 30.000 zł. Są to przede wszystkim wykroczenia drogowe, m.in.:

  • niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu,
  • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu (w tym przypadku kara grzywny wynosi nie mniej niż 2.500 zł),
  • przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h (tu również kara grzywny to nie mniej niż 800 zł).

Mandaty i ich skutki

Warto podkreślić, że mandat karny jest natychmiast wykonalny, co oznacza, że po jego przyjęciu sprawca nie może już odwołać się od decyzji organu. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa trafia do sądu.

kara grzywny za wykroczenie

Kary zastępcze za niewykonanie grzywny

W wypadku grzywny orzeczonej za wykroczenie i jej niewykonania również możliwe jest orzeczenie kar zastępczych: pracy społecznie użytecznej lub zastępczej kary aresztu (jeżeli ukarany oświadczy, że nie wyraża zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej albo uchyla się od jej wykonania). Zastępcza kara aresztu nie może przekroczyć 30 dni. Od zastępczej kary aresztu lub pracy społecznie użytecznej sprawca może uwolnić się w każdym czasie przez wpłacenie kwoty pieniężnej przypadającej jeszcze do uiszczenia.

Pomoc prawna w sprawach karnych

Szanowni Państwo, zespół Kancelarii, w tym adwokaci specjalizacji – prawo karne z Katowic, zapewnia pomoc prawną klientom niezależnie od etapu postępowania oraz rodzaju orzeczonej kary – zapraszamy do kontaktu.

Stan prawny: 20.10.2024 r.